SBSH Circuit Series Round 10 Results – 18th June 2015

Youth ABC Race

Entrants39Event ClassificationC+   
Starters39Promoting ClubCDPP   
Race Time Chief CommissaireLen Woffindin   
Laps14     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender
16Alex  RidehalghSpeedflexA M
23Nathan HawthornCycle Sport PendleA M
311Elliot ReedCog SetA M
41Cory EdmondsonCycle Sport PendleA M
510Tom CullenOtley CCA M
67Benjamin  MoodyAchieve Northgate SkinnergateA M
712Lewis HartleyInspire VCUKA M
816Josh WhiteheadCycle Sport PendleA M
98Robbie PollardOtley CCA M
1037Joe BurnsEastlands VeloB M
1142Charlie PaigeGreen Jersey RTB M
1213Joe HowcroftOtley CCA M
1338Andrew LemmEastlands VeloB M
1433Lucy NaylorCycle Sport PendleB1F
154Elizabeth DenbyPaul Milnes- Bradford Olympic RCA1F
165Sophie ThackeryPaul Milnes- Bradford Olympic RCA1F
1736Maisy VasicEastlands VeloB1F
182Rhiannon GornallCycle Sport PendleA1F
1932Jonny GillIlkley CCB1M
2035William  ThackeryPaul Milnes- Bradford Olympic RCB1M
2114Corinne SideCycle Sport PendleA1F
229Laurence SollowaySkipton CCA1M
2334Matthew FineganCycle Sport PendleB1M
2430Francis WoodcockBury ClarionB1M
2541Sam JacksonSkipton CCB1M
2639Jack LucasCycle Sport PendleB2M
2767Daniel VincentCycle Sport PendleC2M
2815Thomas  BoothSkipton CCA2M
2931Kate TaylorCycle Sport PendleB2F
3063Tom LeesRed Rose OlympicC2M
3169Ben  WilsonCycle Sport PendleC2M
3265Thomas  PurcellRibble Valley JuniorsC2M
3340Jasmine PuseyCycle Sport PendleB3F
3466Jack ClaytonCycle Sport PendleC4M
3568Noah DaviesCycle Sport PendleC4M
3662Fabian MarkhamCycle Sport PendleC4M
3760Eilidh AindowCycle Sport PendleC4F
3864Ciara GostlingCycle Sport PendleC5F

 

Cat 4 Race

Entrants18Event ClassificationC+   
Starters18Promoting ClubCDPP   
Race Time00:34:00Chief CommissaireLen Woffindin   
Laps21     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender
175Alex AuteyCycle Sport Pendle4 M
277Benjamin HeywoodPrivate Member4 M
363Toby CarawayGroundwater Engineering RT4J M
469Gareth FranklandIlkley CC4 M
568Steven GottIlkley CC4 M
665David ParringtonClitheroe Bike Club4 M
762Tom GarnettIlkley CC4J M
860Mike FirthIlkley CC4 M
967Julian VescoviRibble Valley CRC4 M
1071Chad RawsterneCycle Sport Pendle4J M
1161John GarnettIlkley CC4 M
1273Gareth JohnsonPrivate Member4 M
1370Jonathan MotteramManchester Wheelers4 M
1474Steve PerryPendle Forest4 M
1576Tim LyonsLiverpool Mercury41M
1672Michael TaylorRossendale Road Club41M
1764Jamie PartoviIlkley CC43M

E123 Race

Entrants20Event ClassificationC+  
Starters20Promoting ClubCDPP  
Race Time00:58:00Chief CommissaireLen Woffindin  
Laps39    
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps Down
113Sam BoastWheelbase Altura 1 
216Ryan PerryArmy Cycling Union1 
31Tim GillIkley Cycling Club2 
414Robert ScottVCUK PH-Mas Junior Cycle Team1J 
57Oliver  PaytonKuota-Spinergy-GSG2 
64Martin WoffindinCycle Sport Pendle1 
718Ben  HarrisonGroundwater Engineering RT2 
811Micheal ThompsonTeam Wiggins3 
92Elliot ReedCog SetA 
108Lloyd KellettAirdale Chemicals3 
1120Timothy JonesCycle Sport Pendle3J 
1212Iain PatonTeam Wiggins3 
133Sean McGovernTeam Wallis1 
1421Louis Halleron-PlaceCycle Sport Pendle3J1
159Samuel PickeringTHR Racing34
1617Harry FrenchCycle Sport Pendle3J4
1719Simon LerpiniereSkipton CC34
1810Harry PateCycle Sport Pendle3J5