SBSH Circuit Series Round 13 Results – 9th July 2015

Youth ABC Race

Entrants25Event ClassificationC+   
Starters25Promoting ClubCycle Sport Pendle   
Race Time Chief CommissaireLen Woffindin   
Laps14     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender
14Elliot ReedCog SetA M
28Cory EdmondsonCycle Sport PendleA M
35Lewis HartleyInspire VCUKA M
430Josh GreenwoodKirklees Cycling AcademyB M
534Junior JacksonMossley CRTB M
639Charlie PaigeGreen Jersey RTB M
731Jonny GillIlkley CCB M
87Georgia AshworthCycle Sport PendleA F
91Nathan HawthornCycle Sport PendleA M
102Sophie ThackeryPaul Milnes- Bradford Olympic RCA F
116Corinne SideCycle Sport PendleA1F
1261Tom KenyonCycle Sport PendleC1M
1332William  ThackeryPaul Milnes- Bradford Olympic RCB1M
143Will KennyLancashire RCA1M
1564Daniel VincentCycle Sport PendleC1M
1636Matthew FineganCycle Sport PendleB1M
1738Jack LucasCycle Sport PendleB1M
1835Joe HudsonSkipton CCB1M
1940Ben WildeCycle Sport PendleB2M
2037Ben PickardJedi Cycle ClubB2M
2160Tom LeesRed Rose OlympicC3M
2265Ben  WilsonCycle Sport PendleC3M
2341Jasmine PuseyCycle Sport PendleB3F
2463Noah DaviesCycle Sport PendleC4M
2562Eilidh AindowCycle Sport PendleC4F

 

Cat 4 Race

Entrants5Event ClassificationC+   
Starters5Promoting ClubCDPP   
Race Time00:33:50Chief CommissaireLen Woffindin   
Laps21     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender
162Craig BallSt Helens CRC4 M
263Jack SteelLancaster University CC4 M
361John GarnettIlkley CC4 M
464Glen HardingPrivate Member4 M
565Stephen  LloydAirvalley Solutions Race Team4 M

 

E123 Race

Entrants26Event ClassificationC+  
Starters26Promoting ClubCDPP  
Race Time00:59:05Chief CommissaireLen Woffindin  
Laps39    
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps Down
126Sam BoastWheelbase Altura 1 
214Peter BarusevicusAll Terrain Cycles1 
323Simon WilsonTeam PolypipeE 
412Theo HartleySpeedflex Race TeamA 
56Oliver  PaytonKuota-Spinergy-GSG2 
610Joe  AutyCycle Sport Pendle3J 
79Billy HardingPaul Milnes2 
827Louis Halleron-PlaceCycle Sport Pendle3J 
91Tim GillIkley Cycling Club2 
108Jamie RidehalghSpeedflex Race TeamA 
114Benjamin MoodyAcheive Nothside SkinnergateA 
125Steve CollobyCC Abergavenny3 
1316Lloyd KellettAirdale Chemicals3 
1420Paul WhatmoughShepherds Cycles2 
1525Ben HoweCycle Sport Pendle3 
162Elliot ReedCog SetA 
1711Alex AutyUniversity of Sheffield CC3 
1819Bailey PayneCycle Sport Pendle3J 
193Martin WoffindinCycle Sport Pendle1 
2022Gareth WisemanCycle Sport Pendle3 
2121Jordan StanworthAcheive Nothside SkinnergateA1
2218Harry PateCycle Sport Pendle3J2