web analytics

SBSH Circuit Series Round 11 Results – 25th June 2015

Youth ABC

Entrants Event ClassificationC+   
Starters Promoting ClubCDPP   
Race Time Chief CommissaireLen Woffindin   
Laps      
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender
11Nathan HawthornCycle Sport PendleA M
22Alex  RidehalghSpeedflexA M
37Benjamin  MoodyAchieve Northgate SkinnergateA M
43Lewis HartleyInspire VCUKA M
535Thomas  AshcroftInspire VCUKB M
633Thomas  BatesMossley CRTB M
738Jonny GillIlkley CCB M
839Charlie PaigeGreen Jersey RTB M
96Laurence SollowaySkipton CCA1M
108Will KennyLancashire RCA1M
1130Maisy VasicEastlands VeloB1F
125Corinne SideCycle Sport PendleA2F
1336Jack LucasCycle Sport PendleB2M
144Thomas  BoothSkipton CCA2M
1560Tom KenyonCycle Sport PendleC2M
1632Sam JacksonSkipton CCB2M
1766Daniel VincentCycle Sport PendleC2M
1831Kate TaylorCycle Sport PendleB3F
1934Charles BoothSkipton CCB3M
2037Jasmine PuseyCycle Sport PendleB3F
2162Tom LeesRed Rose OlympicC4M
2265Ben  WilsonCycle Sport PendleC4M
2364George SayleCycle Sport PendleC4M
2467Jack ClaytonCycle Sport PendleC4M
2561Eilidh AindowCycle Sport PendleC5F
2663Ciara GostlingCycle Sport PendleC6F

Cat 4 7:15pm

Entrants 10Event ClassificationC+   
Starters10 Promoting ClubCDPP   
Race Time Chief CommissaireLen Woffindin   
Laps 20     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender
164Ross MillerThe Nab Racing4 M
266Ben DobsonLancashire Road Club4J M
369Stephen  HanniganSkipton Cycle Club4 M
460John GarnettIlkley CC4 M
567Steve PerryPendle Forest4 M
661Mike FirthIlkley CC4 M
768Tim LyonsLiverpool Mercury4 M
863Neil O’BrienVelo Club UK4 M
965Michael TaylorRossendale Road Club4 M
1062Pav HeywoodYthan CC4 M

E123 Race 8pm

Entrants24Event ClassificationC+  
Starters24Promoting ClubCDPP  
Race Time Chief CommissaireLen Woffindin  
Laps39    
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps Down
15Dillon ByrneChampion System VCUK Racing TeamE 
220Peter BarusevicusAll Terrain Cycles1 
318Sam BoastWheelbase Altura 1 
46Joe  AutyCycle Sport Pendle3J 
522Paul WhatmoughShepherds Cycles2 
63Martin WoffindinCycle Sport Pendle1 
721Matthew BulmerAll Terrain Cycles2 
812Andrew CoupeWheelbase Altura 2 
924Theo HartleySpeedflex Race TeamA 
1011Oliver  PaytonKuota-Spinergy-GSG2 
111Tim GillIkley Cycling Club2 
1217Adam DarbyshireSt Helens CC3 
1314Matt HallamThe Nab Racing2 
1410Jay McCarthyCycle Sport Pendle2 
154Alex AutyUniversity of Sheffield CC3 
162Gareth WisemanCycle Sport Pendle3 
177James BaillieLangsett Cycles RT2 
189Chris SouthworthThe Nab Racing2 
1913Steve AbbottTHR Racing1 
2025Louis Halleron-PlaceCycle Sport Pendle3J2