CDPP Crit Series 2016 Round 14 Results

14th July 2016

Youth Results

Entrants34Event ClassificationC+   
Starters34Promoting ClubCDPP   
Race Time00:25:37Chief CommissaireLen Woffindin   
Laps16     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender
115Cory EdmondsonInspire VCUKA M
214Joe BurnsEastlands VeloA M
339Thomas  BatesMossley CRTB M
43Bobby HortonSaltayre Cog SetA M
58Elliot BrettPedalsport CCA M
634Daniel VincentEastlands VeloB M
732Joshua CloughCycle Sport PendleB M
84Malcolm NeilSaltayre Cog SetA M
918Jonny GillIlkley CCA M
105Michael StrangeClifton CCA M
1116Corinne SideCycle Sport PendleA F
1235Jack CoatesEast Bradford CCB M
1310Luke Greenwood A M
1412William  ThackeryPaul MilnesA M
151Lucy NaylorSpeedflexA F
1633Dexter Leeming-SykesClifton CCB M
172Matthew ListerPaul MilnesA M
1811Georgia AshworthCycle Sport PendleA F
1940Matthew FineganCycle Sport PendleB1M
2037Jack LucasCycle Sport PendleB1M
217Henry James A1M
229Harry StockdaleCycle Sport PendleA1M
2313Sam Butterworth A1M
2436Johnny ThompsonBronte Tykes CCB1M
2541Kate TaylorCycle Sport PendleB2F
2663George SayleCycle Sport PendleC3M
2764Noah DaviesCycle Sport PendleC3M
2862Ben  WilsonCycle Sport PendleC3M
2938Charles BoothSkipton CCB3M
3017Leonah EllisCycle Sport PendleJ3F
316Elizabeth BroughtonSportcity VeloA3F
3265Tom CampanaCycle Sport PendleC4M
3361Hannah WilsonCycle Sport PendleC4F
3431Ciara GostlingCycle Sport PendleB4F

 

Category 3/4 Results

Entrants25Event ClassificationC+   
Starters25Promoting ClubCDPP   
Race Time00:34:20Chief CommissaireLen Woffindin   
Laps22     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender
162Cameron BlakeIlkley CC3 M
269Jonny  Tomes Jedi Cycle Sport3 M
383Steven GottIlkley CC3 M
466David ParringtonRibble Valley CRC3 M
576Matthew DohenyLancashire Road Club3 M
668Allistair MoffatVelo Club Cumbria3 M
765Andrew GortenEast Lancs RC3 M
877Ben DobsonLancashire Road Club3J M
975Neil WoodTeam Chronomaster3 M
1073James CoatesOtley CC3J M
1170Tom SimmsEvans Cycles Race Team4 M
1284Jack ThomasPendle Forest4 M
1374Oliver InghamPaceline Cycles North4 M
1461Cory EdmondsonInspire VCUK A M
1578Rob WeirIlkley CC3 M
1671Ryan  MiddlemassOtley CC4J M
1764Tom GarnettIlkley CC3J M
1879Jake UnsworthIlkley CC4 M
1967Ally WightHardrock Hoodlums4 M
2082Matthew CoxIlkley CC4 M
2163Jonny  GillIlkley CCA M
2272Jane HellewellSunsport Velo WRT3 F
2385Russell McLeanBeacon Wheelers3 M
DNF80Gordon ClasperIlkley CC4 M
DNF81Paul O’LooneyIlkley CC4 M

 

E123 Results

Entrants10Event ClassificationC+ 
Starters10Promoting ClubCDPP 
Race Time00:48:00Chief CommissaireLen Woffindin 
Laps32   
PositionRace NumberNameTeam/ClubCat
14Richard HaughtonTHR Racing1
27Chris SherriffsPendle Forest CC2
38Timothy JonesSpokes Racing Team2J
49Ben  HarrisonGroundwater Engineering RT2
51Ben HeywoodPrivate Member2
66Martin WoffindinBikehaus by Ridley1
73Alex AutyCycle Sport Pendle2
85Robert WatsonPrologue RT2
92Simon LerpiniereSkipton CC2
1010Jordan StanworthPlanet X Northside3J