web analytics

SBSH Circuit Series Round 8 Results – 4th June 2015

Youth ABC

Race at 6:30pm, 4th June 2015

Entrants33Event ClassificationC+   
Starters32Promoting ClubCDPP   
Race Time Chief CommissaireLen Woffindin   
Laps14     
PositionRace NumberNameTeam/ClubCatLaps DownGender
13Nathan HawthornCycle Sport PendleA M
27Lewis HartleyInspire VCUKA M
312Alexander BarusevicusVC BradfordA M
410Josh WhiteheadCycle Sport PendleA M
536Isaac PeatfieldBolton Hot WheelsB M
637Thomas  BatesMossley CRTB M
71Cory EdmondsonCycle Sport PendleA M
811Robbie PollardOtley CCA M
939Charlie PaigeGreen Jersey RTB M
106Georgia AshworthCycle Sport PendleA F
114Joe HowcroftOtley CCA M
125Sophie ThackeryPaul Milnes- Bradford Olympic RCA F
1331Lucy NaylorCycle Sport PendleB F
1434Maisy VasicEastlands VeloB F
1538Jonny GillIlkley CCB M
168Laurence SollowaySkipon CCA M
1742Ben WildeCycle Sport PendleB M
1833William  ThackeryPaul Milnes- Bradford Olympic RCB M
1932Francis WoodcockBury ClarionB M
2062Tom KenyonCycle Sport PendleC1M
2135Jack LucasCycle Sport PendleB1M
2240Matthew FineganCycle Sport PendleB1M
2364Isaac AtkinsonSaltayre Cog SetC1M
2430Kate TaylorCycle Sport PendleB1F
2561Tom LeesRed Rose OlympicC2M
2665Ben  WilsonCycle Sport PendleC2M
2741Jasmine PuseyCycle Sport PendleB3F
2866Noah DaviesCycle Sport PendleC3M
2963Eilidh AindowCycle Sport PendleC4F
3060Ciara GostlingCycle Sport PendleC4F

 

4th Cat Race

Entrants22Event ClassificationC+ 
Starters22Promoting ClubCDPP 
Race Time00:00:00Chief CommissaireLen Woffindin 
Laps21   
PositionRace NumberNameTeam/ClubCat
169Harry PateCycle Sport Pendle4J
273Alex AuteyCycle Sport Pendle4
367Toby CarawayGroundwater Engineering RT4J
461Tom GarnettIlkley CC4J
562Paul NelsonRibble Valley CRC4
665Stuart RiderSkipton Cycle Club4
781Simon LerpiniereSkipton Cycle Club4
875James RobinsonVision Racing4J
971Chad RawsterneCycle Sport Pendle4J
1068Ben  HuddartLancs RC4J
1166Marc OsmandHorwich CC4
1278David TabronHorwich CC4
1370Julian VescoviRibble Valley CRC4
1464David ParringtonClitheroe Bike Club4
1572Jonathan MotteramManchester Wheelers4
1680Jack SteelLancaster University CC4
1774Ben DobsonLancashire Road Club4J
1879Jack Hannarm PearsonLancaster University CC4
1960John GarnettIlkley CC4
2063Neil O’BrienVelo Club UK4
2176Gareth JohnsonPrivate Member4

 

E123 Race 8pm

Entrants 20Event ClassificationC+ 
Starters20 Promoting ClubCDPP 
Race Time Chief CommissaireLen Woffindin 
Laps38    
PositionRace NumberNameTeam/ClubCat
17Simon WilsonTeam PolypipeE
216Paul WhatmoughShepherds Cycles2
35Martin WoffindinCycle Sport Pendle1
418Sam BoastWheelbase Altura 1
59Hamish GrahamGreen Jersey RT2
614Adam DarbyshireSt Helens CC3
72Jay McCarthyCycle Sport Pendle2
86Joe  AutyCycle Sport Pendle3J
91Tim GillIkley Cycling Club2
104Jordan StanworthAcheive Nothside SkinnergateA
1113Andrew WoolerPH-MAS Cycling2
1211Harry FrenchCycle Sport Pendle3J
133Gareth WisemanCycle Sport Pendle3
1420Ben  HarrisonGroundwater Engineering RT2
1515Jerrod HartleyHorwich Cycle Club2
1619Ben HoweCycle Sport Pendle3
178Jack HindleThe Nab Racing3
1810Timothy JonesCycle Sport Pendle3J
1912Bailey PayneCycle Sport Pendle4J